قوانین و مقررات

ماده ۱- تعاریف و اصطلاحات
اصطلاحاتی که در این قوانین و مقررات به کار رفته است دارای معانی مشروح زیر است :
۱-۱:صاحب بار (فرستنده بار): شخص حقیقی یا حقوقی که در سامانه یکپارچه ایرانبار دارای بار برای ارسال می باشد.
۲-۱: تحویل گیرنده بار (گیرنده بار): شخص حقیقی یا حقوقی که توسط صاحب بار (فرستنده بار) به عنوان گیرنده بار معرفی شده است.
۳-۱:رانندگان (یابنده بار): افرادی که در قسمت راننده در سامانه یکپارچه ایرانبار بطور کامل ثبت نام کرده و درخواست حمل بار از فهرست بارهای ایرانبار را دارند.
۴-۱: بار: محموله ای که توسط راننده عضو ایرانبار با پذیرش اختیاری ایشان و به درخواست و ثبت بار توسط صاحب بار(فرستنده بار) قرار است حمل و به سلامت تحویل گیرنده بار گردد .
۵-۱:کاربر: شخصی است که با فناوری ارتباطی و به وسیله اینترنت به اپلیکیشن و سایت ایرانبار متصل و از خدمات نرم افزاری ایرانبار بهره مند می گردد .
۶-۱:شرکت های حمل و نقل: شرکای تجاری ایرانبار تعدادی از شرکت های حمل و نقل بار که دارای مجوز قانونی از سازمان پایانه های کشور هستند و در سامانه یکپارچه ایرانبار نقش صدور بارنامه قانونی تمبر دار را برعهده دارند.
۷-۱: شرکت های بیمه گذار: شرکای تجاری ایرانبار تعدادی از شرکت های رسمی با کد نمایندگی از شرکت های بیمه گذار هستند که وظیفه ی بیمه کردن محموله ها در سامانه یکپارچه ایرانبار را در قالب بارنامه قانونی بر عهده دارند.
۸-۱: کاربران اصلی ایرانبار: صاحبان بار( فرستندگان بار) و رانندگان ایرانبار و شرکت های حمل و نقلی هستند.
۹-۱: شرکت یلدا رایانه هورتاش: ارائه دهنده سامانه یکپارچه ایرانبار .
۱۰-۱: ایرانبار: سامانه اینترنتی هوشمند بار که شرکت یلدا رایانه هورتاش با نام تجاری ایرانبار ارائه می نماید .
۱۱-۱: حساب کاربری: حسابی است که افراد برای استفاده از سامانه در سایت و نرم افزار ایرانبار با رمز و نام کاربری خودشان ایجاد می نمایند.
۱۲-۱ :حریم شخصی: اطلاعاتی که توسط کلیه کاربران سامانه هوشمند ایرانبار از جمله صاحبان بار، رانندگان و شرکت های حمل و نقلی در اختیار ایرانبار قرار داده می شود مانند مشخصات کارت های هویتی، کارتهای هوشمند حرفه ای، مجوزهای مختلف، شمارهای تماس، اقامتگاه، پست الکترونیکی و بطور کلی کلیه مدارک و مستنداتی که در زمان ثبت نام در سامانه یکپارچه ایرانبار از ایشان اخذ و دیتای آن در سرور ایرانبار ذخیره می گردد .
ماده ۲ - حساب کاربری
۱-۲:کاربر با ثبت نام در ایرانبار می پذیرد که قوانین و مقررات و طریقه ی استفاده از ایرانبار را به صورت کامل مطالعه کرده و قبول کرده است این قوانین ممکن است در طول زمان تغییر و تکمیل گردد، استفادۀ مستمر کلیه ی کاربران از ایرانبار به معنی پذیرش هرگونه تغییر در قوانین و مقررات آن است .
۲-۲:برای استفاده از ایرانبار لازم است که هر کاربر یک حساب کاربری در سامانه یکپارچه ایرانبار بسازد، تنها افرادی که واجد اهلیت قانونی باشند می توانند اقدام به ساختن حساب کاربری در ایرانبار کنند. برای استفاده از ایرانبار کاربر می بایست کلیه مشخصات لازم که در فرمهای ثبت نامی وجود دارد را به درستی و با صحت کامل تکمیل نماید و پس از آن منتظر تایید صحت ثبت نام از جانب ایرانبار بماند. مادامی که سامانه یکپارچه ایرانبار مشخصات ثبت نامی کاربران را با کسب اطلاع از مراجع قانونی تایید صحت ننموده، کاربر ثبت نام رسمی نگردیده است و ثبت نام ایشان موقت به شمار می آید.
۳-۲: کاربر می پذیرد اطلاعات خواسته شده را پس از ثبت نام رسمی نیز در مقاطع هشدار سامانه به روز رسانی نماید تا امکان استفاده از سامانه برای ایشان در آینده با مشکل مواجه نگردد.
۴-۲:هر شخص حقیقی تنها می تواند یک حساب کاربری به عنوان صاحب بار یا راننده در ایرانبار داشته باشد. هر شخص حقوقی جز خودش می تواند به ۵ کاربر حقیقی در قالب کارگزاران و کارمندان خود به ایرانبار نماینده هایی معرفی نماید.
۵-۲:مسئولیت همۀ فعالیت هایی که از طریق حساب کاربری اشخاص در ایرانبار یا سایر خدمات مربوط به ایرانبار انجام می شود به عهدۀ کاربر مربوطه است .
۶-۲: مسئولیت حفظ امنیت اطلاعات حساب کاربری از جمله نام کاربری و رمز عبور به عهدۀ کاربر است.
تذکر ۱: در صورت مفقود شدن یا سرقت اطلاعات حساب کاربری، کاربر موظف است در اسرع وقت موضوع را به مرکز پشتیبانی ایرانبار اطلاع دهد. بدیهی است تا زمانی که اطلاع رسانی به شرکت انجام نشده است مسئولیت همۀ فعالیت هایی که از طریق حساب کاربری مذکور انجام شده و می شود همچنان به عهدۀ کاربر خواهد بود.
تذکر ۲: با توجه به منحصر به فرد بودن شماره های تلفن همراه در سامانه یکپارچه ایرانبار، خواهشمندیم در صورت هر گونه تغییر در شماره اعلامی به شرکت ایرانبار حساس بوده و مرکز پشتیبانی ایرانبار را مطلع سازید. این موضوع به ویژه در مورد رانندگان ایرانبار بسیار مهم می باشد زیرا تصدیق اصالت راننده و صدور بارنامه ایرانبار صرفا از طریق تلفن همراه شخص راننده اتفاق می افتد.
۷-۲: کاربر حق ندارد به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر اجازه استفاده از حساب کاربری خود را بدهد یا حساب خود را به فرد یا شرکت دیگری منتقل کند .
۸-۲: در شرایط خاصی ممکن است سامانه یکپارچه ایرانبار به دلیل شکایت مشتریان و یا باطل و توقیف کردن مدارک توسط مراجع قانونی حساب کاربری کاربر را مسدود نماید و از ارائه خدمات به ایشان خودداری کند؛ ایرانبار این حق را تا آخر برای خود محفوظ می داند.
ماده ۳ - استفاده از ایرانبار
۱-۳: رانندگان متعهد می شوند در حین استفاده از سامانه یکپارچه ایرانبار از استعمال هرگونه مواد مخدر یا مشروبات الکلی امتناع کنند .
۲-۳: با استفاده از سامانه یکپارچه ایرانبار کاربر می پذیرد که از این سامانه برای انجام هیچ فعالیت غیرقانونی طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران یا مخالف با عرف جامعه استفاده نکند. کاربر حق ندارد موارد غیر مجاز از جمله مشروبات الکلی، مواد مخدر، سلاح یا سایر اشیاء یا حیواناتی که طبق قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران مجاز نیست از طریق این سامانه ارسال نموده یا حتی همراه خود داشته باشد .
۳-۳:صاحب بار(فرستنده بار) متعهد است در صورت داشتن بار نامتعارف، اعم از هر گونه پرنده یا حیوانات دیگر، دام زنده، مواد خطرناک، مواد اسیدی و یا هر موردی از این قبیل موضوع را از قبل به مرکز پشتیبانی اعلام نماید؛ در غیر این صورت چنانچه راننده پس از پذیرش بار و عزیمت به نقطه مبدا، با موارد فوق مواجه شود، مجاز به لغو و امتناع از انجام حمل بوده و مسئولیت جبران خسارات مالی وارده برعهدۀ کاربر صاحب بار(فرستنده بار) می باشد.
۴-۳:کاربر متعهد می شود هیچگاه از سرویس ایرانبار به صورتی که به ایرانبار و برند ایرانبار صدمه ای وارد کند اقدامی صورت ندهد.
۵-۳:کاربر می پذیرد که ایرانبار از ارسال پیامک به عنوان یک راه ارتباطی برای اطلاع رسانی همزمان یا زمانی که کاربر به اینترنت متصل نیست استفاده نماید و حتی اگر کاربر ایرانبار در لیست سیاه پیامک های تبلیغاتی اپراتورهای تلفن همراه باشد با ربات های پیامکی به ایرانبار متصل باشد زیرا که این یکی از روش های دسترسی آفلاین ایرانبار محسوب می گردد. همچنین تمامی کاربران ایرانبار ضمن ثبت نام در سامانه یکپارچه ایرانبار می پذیرند که اطلاع رسانی خدمات جدید ایرانبار، اطلاع رسانی بروز رسانی نسخه جدید، معرفی برخی خدمات مورد نیاز کاربران در مناطق جغرافیایی محل حضور ایشان و نیز اعلام و معرفی بارهای مناسب بارگیر خود را ضمن اطلاع رسانی برخط، از طریق پیامک نیز دریافت کنند.
۶-۳ :ایرانبار به منظور ارائه ی هدیه های نقدی و امتیازی از کاربران خود در مراحلی از وب سایت و نرم افزار ارائه کد معرف یا همان کد کاربری را مطالبه می نماید که کاربر با وارد کردن این کدها در سامانه مشمول حق کارگزاری نقدی یا حتی اختصاص امتیاز اعتباری می گردد لذا در حفظ و درج این کد کاربری توسط خودتان کوشا باشید.
۷-۳:کاربر می پذیرد امتیاز های اعتباری که در حساب کاربری خود کسب می نماید مستقل از روش کسب آن اگر در نتیجه افزایش اعتبار از طریق درگاه بانک باشد یا در نتیجه وارد کردن کدهای تخفیفی که ایرانبار در اختیار آنها قرار می دهد یا هر روش دیگری فقط برای استفاده از سرویس هایی که ایرانبار در اختیار آن کاربران می گذارد قابل استفاده است و امکان دریافت این وجه را به صورت نقد ندارد مگر هدیه های نقدی که آن نیز مستقیما به حساب ایشان واریز می گردد .
۸-۳:کاربر می پذیرد که در یکی از بانک های طرف حساب شرکت ایرانبار (بانک ملی، بانک ملت) گشایش حساب نماید تا ایرانبار در روزهای دوشنبه و چهارشنبه هر هفته مطالبات فاکتورهای عملکردی در مدت کارکرد را به حسابهای اعلامی واریز نماید.
۹-۳:مسئولیت تامین اینترنت و سخت افزار لازم و همچنین پرداخت هزینه های مربوط به آنها برای استفاده از سامانه یکپارچه ایرانبار به عهدۀ کاربران می باشد .
۱۰-۳ :کاربران( چه صاحب بار و چه راننده) می پذیرند حداکثر بار مجاز در هر ماشین همان است که در کارت ماشین نوشته شده و زدن اضافه بار به هیچ وجه حتی با توافق صاحب بار و راننده مجاز نمی باشد و ایرانبار عواقب تخطی از این قانون را نمی پذیرد و در صورت بروز مشکل حساب کاربری کاربران را مسدود می نماید.
۱۱-۳ :کاربر متعهد می شود پس از اتمام حمل از هیچ بخش از اطلاعاتی که در نتیجه استفاده از سامانه یکپارچه ایرانبار، از صاحبان بار و یا حتی رانندگان کسب کرده است هیچگونه سوء استفاده ای نکند. طبعاً ذخیره کردن اطلاعات صاحبان بار و یا رانندگان در دستگاه تلفن همراه یا به هر شیوۀ دیگر نیز مغایر با قوانین و اخلاق حرفه ای در ایرانبار خواهد بود. همچنین کاربر متعهد می شود در طول عملیات حمل بار، فقط در شرایط ضروری از اطلاعاتی که از صاحبان بار یا رانندگان در سامانه یکپارچه ایرانبار ارائه شده است استفاده کند. استفاده کاربر از این اطلاعات باید مطابق با عرف حرفه ای جامعه و همچنین قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد .
۱۲-۳ :با استفاده از سامانه یکپارچه ایرانبار راننده می پذیرد که در حین حمل بار به عنوان نماینده و مامور ایرانبار محسوب می گردد و کلیه عملکرد ایشان که برگرفته از شخصیت فردی و حرفه ای راننده می باشد به حساب برند ایرانبار به شمار می آیند. پس در حین حمل بار، متعهد می گردد ایرانبار را وسیله ای برای تبلیغات و بازاریابی کالاها و خدمات شخصی خود قرار ندهد و از هرگونه معرفی و عرضه محصولات و خدمات شخصی و یا متعلق به دیگران خودداری کند .
۱۳-۳ :کاربران متعهد به رعایت همۀ قوانین راهنمایی و رانندگی، اسلامی، شرعی، اخلاقی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران هنگام استفاده از ایرانبار می باشند.
۱۴-۳:کاربران پذیرفته اند که متن حریم شخصی ایرانبار را مطالعه کرده اند و مورد قبول ایشان قرار گرفته است .
۱۵-۳:کاربران بر این موضوع مشرف اند که ایرانبار شرکت حمل و نقل بار نیست بلکه تنها یک خدمت نرم افزاری است که ارتباط بین صاحبان بار و رانندگان و شرکت های حمل و نقلی را جهت توافق بر انجام یک حمل فراهم می کند. در سامانه یکپارچه ایرانبار راننده مختار است یک سفارش حمل را بپذیرد یا از ابتدا قبول ننماید، همچنین صاحب بار(فرستنده بار) مختار است پس از ثبت بار خود در لیست بارهای ایرانبار تا پذیرش بار توسط راننده و قبل از تنظیم بارنامه قانونی تمبردار توسط شرکت های حمل و نقلی بار ثبتی خود را در سامانه لغو نماید، ولی درصورتی که از هر دو طرف سامانه یعنی صاحب بار(فرستنده بار) و رانندگان پذیرش ها در سامانه نهایی گردد هر دو طرف ملزم به انجام تعهدات می باشند و پذیرش ایشان در سامانه برمبنای تفاهم غیر حضوری تلقی می گردد که قصور در انجام تعهدات مستوجب جبران خسارت در نظر گرفته شده توسط ایرانبار می باشد.
۱۶-۳ :خدمات ایرانبار ممکن است با مشارکت خدمات شرکت های دیگری از جمله شرکت های بیمه گر و غیره، ارائه خدمات نماید، در چنین شرایطی کاربر می پذیرد که این خدمات، قوانین استفاده و مقررات مختص خود را دارند و ایرانبار مسئولیتی در خصوص قوانین و چگونگی خدمات این شرکت ها ندارد.
۱۷-۳:استفاده از تلفن همراه هنگام حرکت وسیله نقلیه ریسک تصادفات را بالا می برد لطفا از اپلیکیشن ما در هنگام حرکت به هیچ وجه استفاده نکنید. شما قرارداد با ما را با توجه به این ریسک و به عهده گرفتن مسئولیت استفاده ایمن از تلفن همراه پذیرفته اید.
ماده ۴ – هزینه ها و پرداخت
۱-۴:کاربران می پذیرند هزینه سامانه یکپارچه ایرانبار به علت شفافیت درج در سامانه پس از ثبت یا پذیرش قابل قبول ۱۰۰ درصدی کاربران می باشد که این بر مبنای توافقی بودن کرایه در حوزه حمل و نقل جاده ای استوار است و بنابراین پس از استفاده از سامانه یکپارچه ایرانبار اعتراضی نسبت به هزینه ی سامانه نمی توانند داشته باشند. سایر هزینه های احتمالی بخاطر شرایط پیش بینی نشده مانند اضافه بار، تاخیر در بارگیری و تخلیه بر اساس آیین نامه دریافت خسارات موجود در قوانین و مقررات ایرانبار بر عهده شخص راننده و صاحب بار می باشد.
۲-۴:پرداخت هزینه مشخص شده برای صاحبان بار و رانندگان در سرویس فقط از طریق روش هایی که توسط ایرانبار مشخص می شود می تواند صورت گیرد. این روش ها برای صاحبان بار عبارتند از پرداخت الکترونیکی از درگاه بانکی سامانه برای بارهای پیش کرایه و پرداخت نقدی به راننده در بارهای پس کرایه. در مورد رانندگان نیز در هر دو صورت پیش کرایه و پس کرایه بودن بار، راننده موظف به پرداخت هزینه های قانونی برای صدور بارنامه به روش پرداخت الکترونیکی از درگاه بانکی سامانه می باشد.
۳-۴:کاربر می پذیرد هزینه سرویس ارائه شده ممکن است بسته به ویژگی های سرویس ارائه شده از جمله نوع سرویس، زمان سرویس، مکان سرویس مبدا، مقصد یا مسیر حمل ( یا عوامل دیگر ) متغیر باشد .
۴-۴ : کاربران می پذیرند که هزینه های مشخص شده اعم از کمیسیون صدور بارنامه و پرداخت پیش کرایه بار ثبتی و یا حتی خسارات مالی مورد تفاهم را مستقل از هر گونه مشکلی که ممکن است در برنامه ایرانبار جهت پرداخت آنلاین به وجود بیاید به شرکت پرداخت کنند. در صورتی که به دلیل مشکلی در برنامه ایرانبار یا مشکلات ارتباطی از جمله اینترنت و شبکه تلفن همراه امکان پرداخت از طریق اپلیکیشن فراهم نشود کاربران همچنان موظف به پرداخت هزینه حمل خواهند بود. در این شرایط پرداخت هزینه ممکن است به درخواست شرکت ایرانبار یا کاربران با روش های دیگر صورت پذیرد یا شرکت ایرانبار حق دارد مبلغ مذکور را از اعتبار کاربر در ایرانبار کسر کند .
۵-۴ :صاحب بار (فرستنده بار) می پذیرد تنها در صورتی درخواست حمل که منجر به ثبت سفارش در ایرانبار گردد را ارسال نماید که قصد استفاده از سامانه یکپارچه ایرانبار را داشته باشد. در غیر اینصورت صاحب بار اگر پس از اخذ ردیف بار ثبتی و پس از درخواست حمل و پذیرش آن توسط یک راننده، درخواست را لغو کند، یا در مکان مشخص شده به عنوان مبدا حمل در زمان مشخص حضور پیدا نکند شرکت ایرانبار می تواند به علت عدم رعایت مقررات این شرکت که منجر به عدم رعایت شهرت و اعتبارکاری او خواهد شد، هزینه ای به تشخیص خود به عنوان جریمه از اعتبار آنها کسر یا به نحوی مقتضی از ایشان وصول نماید. این قانون برای رانندگان بخاطر عدم حضور در محل بار پذیرش شده و یا پذیرش بی مورد بار نیز عینا صدق می نماید.
۶-۴:صاحب بار(فرستنده بار) می پذیرد هر گونه آسیب به خودروی راننده در حین استفاده از سامانه یکپارچه ایرانبار با حساب کاربری وی ایجاد شود اعم از توقیف خودرو در نتیجه مسروقه یا مشکوک بودن بار یا عدم استفاده از وسایل ایمنی و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، انفجار خود به خودی بار و از این قبیل اتفاقات مسئولیت تامین هزینه های مربوطه به عهده وی خواهد بود. در چنین مواردی ایرانبار حق دارد این هزینه ها را از اعتبار صاحب بار(فرستنده بار) کسر یا از وی بصورت نقدی وصول کند .
۷-۴:راننده می پذیرد هرگونه جریمه ناشی از تخلف از مقررات راهنمایی و رانندگی بر عهده وی بوده و صاحب بار(فرستنده بار) مسئولیتی در این زمینه ندارد. همچنین هرگونه ضرر و زیان به صاحب بار (فرستنده بار) که به دلیل کوتاهی یا بی توجهی راننده به اصول حرفه ای یا قوانین راهنمایی و رانندگی باشد، باید از طریق راننده جبران شود. (این موارد شامل تاخیر بدون علت موجه، توقیف در نتیجه تخلف راننده، آسیب به بار در نتیجه بسته بندی نامناسب راننده و غیره می باشد.)
۸-۴:راننده می پذیرد در خصوص دریافت وجه نقد از تحویل گیرنده بار بابت پرداخت هزینه کرایه های پس کرایه، خود مسئول وصول کرایه بارنامه خویش است و ایرانبار مسئولیتی در این زمینه ندارد. در خصوص بارهای پیش کرایه که بصورت اعتباری از جانب صاحب بار(فرستنده بار) توسط درگاه الکترونیکی پرداخت گردیده ایرانبار در روزهای دوشنبه و چهارشنبه ی هر هفته کرایه مربوطه را به حساب راننده واریز می نماید.
۹-۴ :رانندگان و صاحبان کالا (فرستندگان بار و گیرندگان بار) موظف هستند طبق قوانین سازمان پایانه ها و مصوبات یکصد و پنجاه و چهارمین شورای عالی هماهنگی ترابری کشور، مواد و تبصره های ذیل را رعایت نمایند.
۱۰-۴: هزینه پایانه‌های عمومی شامل پارکینگ، برگ نوبت‌دهی و حواله بارگیری و تمدید و تجدید آن بر عهده راننده یا مالک کامیون بوده و پرداخت هزینه‌های مربوط به عوارض شهرداری، هلال احمر و غیره و همچنین هزینه‌های مربوط به دیماند، باسکول، جرثقیل، لیفتراک و تخلیه و بارگیری و غیره مربوط به صاحب کالاست و در هر صورت شرکت یا مؤسسه حمل و نقل موظف به تأمین و یا وصول و ذکر آن در بارنامه و عنداللزوم پرداخت آن به مراجع مربوطه می‌باشد. دریافت هر گونه وجهی تحت عناوین پشت بارنامه، بارچینی، دالانداری انعام، گاراژداری، انبارداری از جانب مؤسسات و شرکتهای حمل و نقل و همچنین رانندگان ممنوع است.
۱۱-۴: مبنای پرداخت حق توقف همیشه توافق طرفین (صاحب بار و راننده) می‌باشد و ایرانبار در این توافق هیچ نقش و مسئولیتی بر عهده ندارد.
۱۲-۴: هر گاه کامیون پس از صدور حواله بارگیری توسط شرکت حمل و نقل، بعلت عدم وجود امکانات صاحب کالا و یا به هر علت دیگری که راننده مقصر نباشد، بیش از ۱۲ ساعت برای بارگیری معطل بماند، صاحب کالا موظف است به ازاء هر ساعت مازاد بر ۱۲ ساعت اولیه حق توقف بارگیری به راننده یا مالک کامیون پرداخت نماید.
تبصره: میزان حق توقف بارگیری و تخلیه بار و نیز اضافه تناژ در آیین نامه دریافت خسارات در قسمت قوانین ایرانبار صراحتا قید گردیده است.
۱۳-۴: هر گاه کامیون پس از رسیدن به محل تخلیه بار و به علت عدم امکانات صاحب کالا یا نماینده او و یا به هر علتی که راننده مقصر نباشد بیش از ۱۲ ساعت برای تخلیه معطل بماند شرکت یا مؤسسه حمل و نقل صادر کننده بارنامه موظف است ترتیبی اتخاذ نماید تا به ازاء هر ساعت مازاد بر ۱۲ ساعت اولیه به راننده یا مالک کامیون در مقصد تخلیه بار حق توقف پرداخت گردد.
تبصره ۱: میزان حق توقف بارگیری و تخلیه بار و نیز اضافه تناژ در آیین نامه دریافت خسارات در قسمت قوانین ایرانبار صراحتا قید گردیده است.
تبصره ۲: چنانچه کامیون قبل از ساعت ۲ بعدازظهر روزهای کاری به محل تخلیه مراجعه نماید ملاک محاسبه حق توقف همان روز و در صورتیکه بعد از ساعت ۲ بعدازظهر به محل تخلیه برسد ملاک محاسبه حق توقف روزکاری بعد می‌باشد. (این تبصره مشروط به ساعت اعلامی تخلیه بار توسط صاحب بار در سامانه یکپارچه ایرانبار نیز می باشد.)
۱۴-۴: بنگاهها (صاحبان بار، فرستندگان بار) باید بارهای وسائط نقلیه را طوری بارگیری و محکم ببندند که هیچگونه خطر افتادن یا چکه کردن یا باز شدن ویا پخش شدن در هوا وجود نداشته باشد.
۱۵-۴: رانندگان موظفند به دستور مأموران صلاحیتدار وسیله نقلیه را جهت توزین بروی قپان ببرند هر گاه ضمن توزین معلوم شود که بیش از ظرفیت مقرر بارگیری شده بار اضافی تخلیه می‌شود. در این صورت مسئولیت انبار کردن و حفظ آن به عهده صاحب بار(فرستنده بار) و راننده است و ایرانبار هیچ مسئولیتی در این موضوع نمی پذیرد. اساس دستورالعمل دریافت خسارات در مورد اضافه تناژ بر مبنای توافق راننده و صاحب بار می باشد.
ماده ۵ - مسئولیت ایرانبار
۱-۵: ایرانبار با تمام امکانات و قوای خود از جمله واحدهای خدمات پشتیبانی مشتریان (مرکز تماس) تمام سعی خود را در رفع نیاز و رضایتمندی کلیه کاربران می نماید.
۲-۵:ایرانبار با استفاده از نظارت های خود، تلاش می کند خدماتی با کیفیت به کاربرانی که از سامانه یکپارچه ایرانبار بهره می جویند ارائه دهد و با راهکارهای کیفیت محور همچون جوایز و مشوق ها، کاربران و رانندگان خود را به سمت ارائه خدمات با کیفیت بیشتر راهنمایی و ترغیب نماید.
دهد .
۳-۵:ایرانبار تلاش خود را جهت استفاده کاربران محترم از سامانه ارائه شده به کار می بندد اما تضمینی نسبت به اجرا شدن آن روی همه ی دستگاه ها یا همه ی شبکه های ارتباطی از جمله اینترنت، شبکه تلفن همراه و …نخواهد داد .
۴-۵:تمامی اطلاعات کاربران به عنوان اطلاعات محرمانه نزد ایرانبار محافظت شده و دسترسی به آن توسط اشخاص ثالث ممنوع بوده مگر برابر تصمیم مقام صالح قضایی.
۵-۵:چنانچه هر یک از کاربران ایرانبار در زمان استفاده از خدمات آن با مشکلی مواجه شوند، می توانند شکایت خود را از طریق واحدهای خدمات پشتیبانی مرکز تماس ایرانبار و صدای مشتریان ایرانبار مطرح کنند و ایرانبار پیگیری لازم و تلاش خود را جهت حل و فصل اختلافات به عمل خواهد آورد .
۶-۵:جهت اطلاع بیشتر کاربران با نحوه و شرایط ارائه خدمات ایرانبار و استفاده از اپلیکیشن های مشتری و راننده، همۀ اطلاعات مورد نیاز کاربران توسط ایرانبار در صفحات راهنمای سایت و اپلیکیشن قرار داده شده است و اشخاص می توانند با مراجعه به قسمت مذکور و مطالعه آنها کاملا با شرایط ذکر شده و خدمات ایرانبار آشنا شوند. همچنین همکاران ما در واحد پشتیبانی مشتریان ایرانبار پاسخگوی هر گونه ابهام و سؤال کاربران گرانقدر هستند.
۷-۵: در حالی که هر گونه تلاش برای اطمینان از اینکه اطلاعات موجود در این سایت در زمان ارسال صحیح و به روز است، ایرانبار مسئولیتی در قبال خسارت های ناشی از استفاده از اطلاعات موجود را ندارد و درصورتی که اطلاعاتی اشتباه یا خراب شده در سایت مشاهده کردید لطفا به ما اطلاع دهید.
۸-۵:شما به راحتی می توانید با ذکر شماره ی عضویت خود هرگونه نظر، پیشنهاد، مشکلی و یا طرح شکایتی را با ما مطرح کنید که در این صورت کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهیم بود.
۹-۵:ایرانبار پول نقد را کنترل نمی کند، کاربران را به هیچ وجه کنترل نمی کند و یا حمل و نقل را ترتیب نمی دهد؛ در واقع خود شما هستید که بار را انتخاب می کنید و همه چیز صرفا بین صاحب بار(فرستنده بار) و راننده است. شما همچنین آگاهید که اگر اختلافی بین حامل و فرستنده پیش بیاید خود شما مسئول آن می باشید. لطفا در نظر داشته باشید که ما تنها یک بازارگاه مجازی برای سامان بخشیدن به کسب و کار حمل و نقل هستیم و به منظور محافظت از خود، شما موافقت می کنید که هیچ گونه اختلافاتی که ممکن است بین کاربران ایجاد شود، به وجود نخواهید آورد.
۱۰-۵:ایرانبار هیچگونه تضمینی برای صحت محتوای اطلاعاتی را که خود شما می دهید و نیز مسئولیت در قبال اشتباهات و یا نادیده گرفتن چنین محتوایی را نمی پذیرد و همچنین خسارات ناشی از ویروس های اینترنتی که ممکن است داده های غلط را نشان بدهد نیز به عهده نمی گیرد.
۱۱-۵: شماره تلفن های اعلامی شما کاربران گرامی منحصر به خودتان می باشد و ایرانبار این اظهار شما را مبنای تشخیص اصالت و ارتباط با شما می داند.
ماده ۶ – مسئولیت کاربران
۱-۶:مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران فرستنده بار و راننده که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی (ارتکاب جرم در هنگام حمل) و قوانین مدنی وارد شدن خسارت به اموال صاحب بار باشد، برعهدۀ شخص راننده بوده و ایرانبار هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت همچنین ایرانبار می تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری راننده متخلف در سامانه خود، از طریق مراجع صالح اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی خود به عمل آورد .
۲-۶: هر گونه اقدامی از سوی کاربران که منجر به وارد شدن خسارت به شهرت تجاری، نام و اعتبار ایرانبار شود تخلف از شرایط قراردادی و قانونی و عرفی تلقی می گردد و ایرانبار حق غیر فعال نمودن حساب کاربر و اقدام قانونی علیه وی را جهت مطالبه خسارت و احقاق حقوق قانونی خود خواهد داشت .
۳-۶:مسئولیت رعایت همۀ قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی در حین رانندگی و حفظ سلامت خودرو و بار توسط رانندگانی که در ایرانبار فعالیت می کنند برعهدۀ کاربران راننده است .
۴-۶:صاحب بار(فرستنده بار) موظف است بار را در زمان اعلام شده آماده ارسال داشته باشد و مسئولیت هرگونه تاخیر در بارگیری یا تخلیه بر اساس بند ۴-۱۲ ماده ۴ همین قوانین و مقررات به عهده وی بوده و باید ضرر و زیان راننده را طبق آیین نامه پرداخت خسارات جبران نماید .
۵-۶:راننده متعهد می شود که در تمام زمان حمل بار با ایرانبار موبایل خود را به صورت روشن و آنلاین (از لحاظ فیزیکی و از لحاظ اینترنتی) همراه داشته باشد و به تماس های ایرانبار و فرستنده بار و تحویل گیرنده بار پاسخ صحیح دهد .
ماده ۷ - شرایط بار
۱-۷:وسایلی که فرستنده قبل از ارسال باید اطلاع داده و مجوزهای لازم را اخذ نموده باشد عبارت است از مواد منفجره، محترقه، مواد سمی، اسیدی، بیماری زا و بد بو، مایعات و جامدات آتش زا و سوختی، مواد و وسایل رادیواکتیو و هر باری که نیاز به مجوز خاص داشته باشد . لازم به ذکر است راننده در هر مرحله از فرآیند اعلام تا تحویل بار در صورت اطلاع از ماهیت بارهای مذکور که احتیاج به مجوز از مراجع قانونی دارند و بار اعلامی فاقد آن مجوز باشد از حمل آن بار خودداری نموده و کلیه خسارات وارده بر عهده صاحب بار (فرستنده بار ) می باشد.
۲-۷:بار باید متناسب با خودرو بوده به نحوی که متعارف محسوب شود و وزن و نوع آن متناسب با وزن و شرایطی باشد که از طرف کارخانه سازنده خودرو تعیین شده باشد. ایرانبار حتی المقدور بر اساس هوش سیستمی خود برخی از بارها را مطابق مشخصات خودرو بارنامه نمی نماید ولی در صورت بروز عدم تناسب در وزن و حجم بار با مشخصات خودرو، راننده و صاحب بار مقصر به حساب می آیند.
۳-۷: انتقال بار و کالا بدون حضور صاحب بار یا نماینده ایشان (فرستنده بار) توسط کاربر راننده ممنوع است و کاربر حق ارسال کالا را نخواهد داشت. در صورت عدم رعایت، همه مسئولیت های ناشی از این تخلف برعهده اقدام کنندگان آن است و ایرانبار حق دارد نسبت به قطع دسترسی اقدام و مبادرت به پیگیری قانونی از جمله مطالبه خسارت از شخص متخلف کند .
ماده ۸ - موارد فنی
۱-۸:کاربر حق ندارد هیچ گونه تلاشی در جهت استخراج سورس کد (Source Code) نرم افزارهای ایرانبار شامل دیکامپایل (Decompile) ، مهندسی معکوس(Reverse Engineering) یا فعالیت های مشابه انجام دهد، مگر اینکه اجازۀ چنین کاری به صورت قانونی صادر شده باشد.
۲-۸:کاربر مجاز نیست با استفاده از روش های Framing یاMirroring یا روش های دیگر نسخۀ دیگری از سامانه یکپارچه ایرانبار را روی سرورهای دیگر ارائه کند. همچنین کاربر مجاز نیست در نرم افزار ایرانبار یا در روش ارائه سامانه یکپارچه ایرانبار تغییر یا اخلالی ایجاد کند.
۳-۸:کاربر حق ندارد برنامه یا اسکریپتی با هدف ایندکس گذاری(Indexing) ، مطالعه یا هر گونه فعالیت داده کاوی روی سرویس اجرا کند .
۴-۸:کاربر حق ندارد هیچ فعالیتی در راستای حصول دسترسی غیرقانونی و غیرمتداول به هیچ بخش از سامانه یکپارچه ایرانبار یا سامانه مرتبط با ایرانبار انجام دهد .
ماده ۹ - محتوای تولید شده توسط کاربران ایرانبار در مقاطعی به کاربران اجازه می دهد که در وب سایت، برنامه موبایل و یا سایر بخش های این سامانه عکس، متن، فایل صوتی، فایل تصویری یا فایل های مشابه منتشر کنند. مالکیت هر مطلب (شامل متن، عکس، فایل صوتی، فایل تصویری و …)که به این شکل در سامانه ثبت شود همچنان متعلق به کاربران خواهد بود؛ اما با ثبت آنها در سامانه های مرتبط به ایرانبار ،کاربران این حق را به ایرانبار می دهند که آنها را در هر مکان و هر زمانی به صورت دیجیتال یا چاپی برای هر نوع کاربردی منتشر کند.
ماده ۱۰ - قطع سامانه
ایرانبار در شرایطی که به هر دلیل به این نتیجه برسد حضور یک کاربر (راننده یا صاحب کالا یا شرکت حمل و نقلی) می تواند برای شرکت یا سایر مشتریان یا راننده ها خطرناک یا نامطلوب باشد، حق حذف دسترسی کاربر مذکور را به سامانه یکپارچه ایرانبار دارد .
ماده ۱۱ - توافق از راه دور ۱-۱۱:کاربر توافق می کند جهت مبادلۀ آسان اطلاعات، همۀ تغییرات و الحاقیه های قوانین و مقررات حاضر اعم از تغییر و اضافه کردن شروط آن، ارسال اخطاریه و ابلاغیه های مربوط به ایرانبار، از طریق سیستم رایانه ای ایرانبار به عمل آید و کاربر ضمن پذیرش اطلاع از شروط و روند اجرایی آن موافقت خود را نسبت به اعمال شروط مذکور اعلام می کند .
۲-۱۱:مسئولیت حفظ و حراست از حساب کاربر برعهده کاربر بوده و ایشان ضمن پذیرش این مسئولیت، همه داده پیام های صادره از طریق حساب کاربری مذکور را منتسب به خود دانسته و هرگونه ادعایی نسبت به انکار، تردید و جعل داده پیام های ارسال شده از ناحیه نامبرده غیر قابل استماع و مردود است .
۳-۱۱:کاربر می پذیرد هر گونه رویه، اشکال، عبارات مبین تائید و اعلام قبولی و تصدیق داده پیام های صادره از طرف ایرانبار به منزله امضا الکترونیکی و قبولی محسوب می شود و هر گونه ادعایی نسبت به عدم امضا و قبولی مذکور غیر قابل استماع و مردود است.
۱۱-۴:کاربر با عضویت در سامانه یکپارچه ایرانبار قصد و اراده خود را نسبت به پذیرش انعقاد هرگونه اقدام و عمل حقوقی از جمله عقود و معاملات از راه دور و از طریق سیستم رایانه ای و الکترونیکی اعلام می کند